3/2/08

Olimpiyat Parkı'nda "Çin hikayeleri" Olympic Park

"Porselen Diyarı" olarak adlandırılan Jingdezhen'deki porselen yapım süreci, Çin'deki en eski yazı olarak bilinen Jiaguwen yazılarının yazılışı, Shaanxi eyaletinden gölge oyun oyunu... Olimpiyat Oyunları sırasında, Çin'in çeşitli yörelerini temsil eden milli gelenek ve göreneklerle ilgili etkinlikler ve sergilerle, "Çin hikayeleri" anlatılacak.

Çin'de devlet düzeyinde koruma altında bulunan maddi olmayan kültür miraslarını ve geleneksel halk kültürlerini yansıtan etkinlikler, Beijing Olimpiyat Oyunları ve Engelliler Olimpiyat Oyunları sırasında, başkent Beijing'de bulunan Olimpiyat Parkı'nda düzenlenecek. Beijing Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi kısa süre önce ülkedeki eyaletler, merkeze doğrudan bağlı şehirler ile Hong Kong, Makao ve Taiwan'dan yöresel "Çin hikayeleri" toplamaya başladı. Etkinliklere katılma programları en geç 15 Mart günü komiteye sunulacak, sergi kurma çalışmaları ise 6 Temmuz gününe kadar tamamlanacak ve 9 Ağustos günü yani Beijing Olimpiyat Oyunları'nın açılıştan sonraki ilk gününde ziyarete açılacak.

17 Eylül gününe kadar devam edecek olan "Çin hikayeleri" etkinlikleri kapsamında 30 tane 80 ila 100 metrekarelik çadır kurularak ülkedeki idari bölgeleri temsil edecek biçimde yerleştirilecek. Çin haritası şeklinde sıralanan çadırlarda yöresel kültürel özelliklere göre fotoğraf, eşya, multimedya sanatı, el sanatları gösterisi ve ziyaretçilerin katılımı gibi yöntemlerle Çin'in zengin kültürü tanıtılacak. Örneğin Shaanxi eyaleti bölümünde Çin'in 4 büyük tarihsel icadından biri olan kağıt yapımı gösterilecek.

Günde 180 bin ziyaretçi ağırlaması beklenen "Çin hikayeleri" etkinlikleri sırasında Beijing Olimpiyat Oyunları'nın maskotu 5 Fuwa Bebeği'nin tarsarımcısı Han Meilin ve Jackie Chen gibi ünlü film yıldızları, gönüllü olarak parkta çalışacak.

Kaynak :cri.cn

0 yorum: