3/22/08

Chunfen Gece Gündüz Eşit

Chunfen, Çin'in eski çağlarında "gündüz ile gecenin günü eşit olarak paylaştığı gün" olarak adlandırılırdı. Chunfen, her yılın 20 veya 21 Mart'ta kutlanır. Bu yılki Chunfen günü 20 Mart gününde kutlanacak. Eski kayıtlarda "Chunfen'da Ying ile Yang etkenleri günü paylaşır, bunun için gündüz ile gece aynı uzunlukta olur, soğuk ve sıcak etkenleri arasında da denge sözkonusudur" diye yazılıdır. Buna göre Chunfen'ın anlamı şudur: Chunfen'da gündüz 12 saat, gece de 12 saat sürer; Chunfen, bahar mevsiminin ortasındadır, yani mevsimi ikiye böler.

Eski çağlarda Çinliler 15 gün süren Chunfen sozununu üçe bölerdi: İlk 5 günde kırlangıçlar güneyden kuzeye döner; ikinci 5 günde gök gürültüsü duyulmaya başlar; üçüncü 5 günde yıldırım görülmeye başlar". Yani Chunfen sezonundan sonra kırlangıçlar güneyden kuzeye uçar, yağmur yağarken gök gürültüsü ve yıldırım olur.

Chunfen sezonunun başladığı Chunfen gününde Güneş ışınları ekvatora direkt iner, gündüz ve gece hemen hemen aynı uzunlukta olur. Ardından Güneş ışınlarının direkt indiği noktalar kuzeye yönelir, gündüz uzanırken gece kısalır. Ancak kuzey yarıküreye bahar gelirken, güney yarıkürede mevsim sonbahar olur. Kuzey yarıkürede Güneş ışınları artarken hava ısınır, gündüz uzanır.

Chunfen sezonunda ülkenin kuzeyinde batıdan esen rüzgarın şiddeti artırken, kuzey bölgelerde sık sık rüzgarlı ve kumlu hava görülür. Doğudan sıcak hava kütleleriyle karşılaşılırken, uzun süreli yağmur günleri yaşanır ve soğuk hava meydana gelir.

Kaynak: cri.cn

0 yorum: