3/3/08

Çin'in Aktif İstihdam Politikası

Türkiye'de özlediğimiz bir tablo, süleyman abi de bu konuya benzer bir konuya değinmiş.

Çin, 2002 den itibaren aktif istihdam politikası uyguladı ve çeşitli ayrıcalıklı önlemler ortaya koymak yoluyla, işletmeleri sıkıntı çeken kişileri almaya teşvik etti ya da işletmelerin kendi olanaklarına dayanarak yenilik yaratma girişimlerini destekledi.

Devlet Konseyi tarafından 2005 yılında ortaya atılan istihdam ve yeniden istihdamla ilgili gelir vergisi politikalarının 2008 yılının sonuna kadar geçerli olacağı, 2009 yılından sonra gelir vergisi politikalarının yeniden belirleneceği kaydedildi. Kayıtlı işsizlerin açtıkları işletmelerin, mevcut ayrıcalıklı gelir vergisi politikalarından yararlanacağı da belirtildi.

Mikro kredi politikası ve yenilik yaratmaya yönelik yönetim modelinin iyileştirildiği ifade edilen duyuruya göre, somut koşullara göre uygun şekilde mikro kredi miktarı yükseltilebilecek ve kredi kapsamı genişletebilecek.

İş bulmakta zorluk çekenlere destek verilmesi için duyuruda, iş bulmakta zorluk çekenleri alan ve bu kişilerle çalışma sözleşmesi imzalayan onlara sosyal sigorta yaptıran işletmelere, belli zaman içinde, temel sağlık ve işsizlik sigortaları konusunda devletin, sübvansiyon sağlayacağı ifade edildi. Devlet Konseyi tarafından 2005 yılında belirlenen, ellerinde "Öncelikli Yeniden İstihdam Belgesi" bulunan kişilere yönelik para yardımlarıyla ilgili politika sürdürülecek.

Söz konusu aktif istihdam politikalarının uygulanması sayesinde, kent ve kasabalarda yeni iş bulanların sayısı 2002 yılındaki 8.4 milyon iken, bu sayı 2007 yılında 12.4 milyona yükseldi.
Kaynak :cri.cn'den derlenmiştir

0 yorum: