3/18/08

Çin'de Yazılım Sektörü

Son yıllarda Çin'in yazılım sektörü hızla gelişti. 2006 yılında Çin'in yazılım sektöründeki gelir 480 milyar yuana ulaştı. Aynı zamanda yazılım işletmelerinin gücünde gözle görülür şekilde artış kaydedildi.

Yongyou Yazılım A. Ş, Çin'in en büyük yazılım sağlayıcısıdır. Günümüzde Çin ve Asya-Pasifik bölgesinde bu şirket tarafından üretilen yazılımları kullanan işletmelerin sayısı 500 bini aşmış durumda. Kısa süre önce düzenlenen "11. Çin Uluslararası Yazılım Fuarı"nda Yongyou Şirketi'nin telif ve patent haklarına sahip olduğu yeni yazılım ürünleri sergilendi. Şirketin Marka Yönetimi Bölümü Müdürü Shu Liwen, işletmelerin boyutu ve ihtiyaçlarına göre farklı yönetim yazılımı sağlayabileceklerine işaret ederek, şöyle konuştu:

"En büyük üretim hattımız olan U8 yazılımı, orta ve küçük ölçekli işletmelerdeki personel yönetimi ile satışla ilgili yazılımdır. Bu tür yazılım, küçük işletmelerde en çok kullanılan yazılımdır."

Shu Liwen, önümüzdeki üç yıl içinde daha çok çeşit yönetim yazılımı geliştirip, daha iyi hizmet sunacaklarını söyledi.

Büyük başarılar kaydedilmesine rağmen, Çin'in yazılım sektöründe bazı sorunlar bulunuyor. Sektör ve işletmenin boyutlarının küçük olması, küresel yazılım sektöründeki payının düşük olması, gelişmiş ülkelerin yazılım sektörleriyle kıyaslandığında nispeten büyük mesafe bulunması, bu sorunlardan bazıları. Çin Bilişim Bakan Yardımcısı Lou Qinjian, önümüzdeki 15 yılın, Çin'in yazılım sektörünün gelişmesi için kritik bir dönem olduğuna işaret ederek, Çin hükümetinin yazılım sektörünün istikrarlı ve hızlı gelişmesine daha büyük destek sağlamanın yanı sıra, korsan yazılımlarla mücadeleyi güçlendireceğini belirterek şöyle konuştu:

"Yazılım ve bilgi hizmetinin küresel ticaretteki payını sürekli artıracağız. Çin, büyük bir gelişmekte olan ülke olarak dünya ülkeleriyle temas ve işbirliğini daha da güçlendirmeye ve yazılım sektörünün gelişmesini ortaklaşa hızlandırmaya hazırdır."

Kaynak: cri.cn

0 yorum: