12/30/07

Pekin Operası Beijing opera


Pekin Operası, Çin'in önde gelen kültürel değerlerinden biridir. Bu operadaki yüz tipleri, temsil ettikleri karakterlerle insanların ilgi ve beğenisini kazanmış, hatta kimileri bunun koleksiyonunu yapmaya başlamıştır. Yüz tipleri, Pekin Operası'ndaki erkek oyuncuların yüzlerine çeşitli renklerle yaptığı makyajdır. Bu makyajın, biçim, renk ve çeşit bakımından belli kuralları vardır. Operaseverler, bir rolün yüz makyajına bakarak kişinin kahraman ya da kötü adam mı, zeki ya da aptal mı, sevilen ya da nefret edilen bir insan mı olduğunu anlayabilir. Çin'in tüm opera maskeleri arasında özel bir yer tutan Pekin Operası'ndaki yüz tipleri, "sembolik" ve "abartılı" nitelikleriyle kendilerini belli eder. Pekin Operası'ndaki yüz tipleri, rolün karakterini abartılı ve çarpık motiflerle yansıtır.

Çin'in eski operaları, karakterlerin yüz tipleri bakımından kendine has özelliklere sahiptir. Ancak Pekin Operası, çeşitli operaların yüz tiplerindeki özü benimseyerek, birkaç kuşak sanatçının geliştirme ve yeniden yaratma çabalarıyla rengârenk ve kendine özgü bir makyaj sanatı oluşturmuş, böylece Çin'in ulusal kültürünün mücevheri haline gelerek tüm dünyaya ün salmıştır.

Bugün, Pekin Operası'ndaki yüz tipleri bir sahne makyajı olmanın ötesinde, tek başına bir sanat eseri olarak özel bir değere sahiptir. Pekin Operası'ndaki yüz tipleri, renkleri, çizgileri ve motifleri, başka sanatlar için de bir ilham kaynağıdır.

Pekin Operası'ndaki yüz tiplerinden esinlenerek yapılan çeşitli sanat eserleri ülkenin her köşesinde görülebilir. Mesela, pullarda ya da çamur heykeller ve kağıt kesme gibi sanat dallarında Pekin Operası'ndaki yüz tipleri oldukça yaygın olarak kullanılır; hatta bazı defilelerde Pekin Operası'ndaki yüz tiplerini taşıyan kıyafetler bile görülebilir. İnsanların geleneksel kültürü benimseyerek geliştirme çabası içine girmesiyle birlikte bu özel sanat da ilgi odağı haline gelmiştir.

Şu an Çin'in çeşitli bölgelerinde Pekin Operası'ndaki yüz tiplerinin koleksiyonunu yapan meraklılar hızla artmakta, değişim faaliyetleri de yoğunlaşmaktadır. Örneğin, Pekin'deki "Çin Pekin Operası'ndaki Yüz Tipleri Sanatı Araştırma Derneği" tarafından sık sık düzenlenen sergilere ve akademik değişim faaliyetlerine, koleksiyoncuların yanı sıra çok sayıda yabancı da katılmaktadır. Bundan da bu sanatın ülke topraklarına kök salmanın yanı sıra, yabancıların beğenisini de kazandığı anlaşılabilir.
Kaynak:cri.cn

1 yorum:

cananuygar said...

çok ilginç maskeler