11/26/07

Serbest Ticaret Bölgesi, Çin'in yeni dışa açılma tarzı


Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Wang Xinpei, Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasından sonra serbest ticaret bölgesinin, Çin'in dışa açılma girişiminin yeni tarzı, yeni hareket noktası ve diğer ülkelerle karşılıklı yarar ve ortak kazancın gerçekleştirilmesini sağlayan yeni platform haline geldiğini söyledi.

Edinilen bilgilere göre şu an Çin, Asya, Büyük Okyanusya, Latin-Amerika, Avrupa ve Afrika'nın 29 ülkesi ve bölgesiyle 12 serbest ticaret bölgesi kurmaya hazırlanıyor.

Sözcü Wang, serbest ticaret bölgesinin, günümüz dünyasında ekonomik küreselleşme ve bölgesel ekonominin bütünleşmesinin ürünü olduğunu ifade ederek, Çin'de serbest ticaret bölgesi stratejisinin uygulanmasının, bu akıma uygun bir seçenek olduğunu söyledi.

Çin, 2004 yılında serbest ticaret bölgesi inşasını başlattı. Şu ana kadar beş Serbest Ticaret Bölgesi, anlaşma imzaladı. Çin-ASEAN Serbest Ticaret Bölgesi, Çin-Şili Serbest Bölgesi ve Çin-Pakistan Serbest Bölgesi, bunlar arasında.

Görüşülmekte olan yedi serbest ticaret bölgesi arasında Çin-Güney Afrika Gümrük Birliği, Çin-Körfez İşbirliği Komitesi Serbest Ticaret Bölgesi, Çin-Yeni Zelanda Serbest Ticaret Bölgesi, Çin-Avustralya Serbest Bölgesi, Çin-Singapur Serbest Bölgesi, Çin-İzlanda Serbest Bölgesi ve Çin-Peru Serbest Ticaret Bölgesi yer alıyor.
Kaynak: cri.cn